Honderd jaar oude boerderij Schipluiden moet tegen de vlakte
De historische boerderij Hoeve Johanna aan de Keenenburgweg in Schipluiden wordt toch gesloopt om ruimte te maken voor woningbouw. Mogelijk worden sommige onderdelen wel hergebruikt.
Het college van B en W van Midden-Delfland schrijft dit 'pijnlijke, maar noodzakelijke' besluit te hebben genomen. Hoeve Johanna maakt onderdeel uit van het nieuwbouwplan Keenenburg V. Er staan daar 39 nieuwe huizen gepland. Aanvankelijk was het de bedoeling om een deel van die huizen in de voormalige boerderij te realiseren. Inmiddels is toch een andere keuze gemaakt. "Deze is gemaakt vanuit het perspectief van het historisch en beeldbepalende karakter van de hoeve en vanuit circulariteit en duurzaamheid."
Het gaat om een deels circulaire sloop. "In de tenderuitvraag is aandacht voor het terugbrengen van het historisch karakter van de plek. Zo wordt een aantal materialen uit de oude Hoeve Johanna geborgd en aangeboden voor hergebruik", aldus B en W.
Bouw flink vertraagd
De gemeenteraad stelde het bestemmingsplan voor Keenenburg V al in november 2017 vast, maar sinds die tijd is er nog geen schop de grond in gegaan. Eerst moest de Raad van State nog groen licht geven voor het bestemmingsplan; dat gebeurde in 2020. Vervolgens duurde het nog ruim een jaar voordat de gemeente Midden-Delfland en de eigenaar van de historische boerderij overeenstemming bereikten over de verkoop van Hoeve Johanna. Weer een jaar later, in september 2022, bleek een personeelstekort binnen de gemeente voor nog meer vertraging te zorgen. Begin dit jaar kwam een nieuw probleem naar voren: de grond is namelijk ernstig verontreinigd door PFAS.
Naar verwachting wordt halverwege volgende maand een aanbesteding in de markt gezet. De selectie en gunning van het winnende plan vindt waarschijnlijk rond de komende jaarwisseling plaats.